Herpes, kútiky a afty 

Znížená imunita sa často prejaví na našej pokožke. Najcitlivejšou, ale aj najnáchylnejšou na infekcie a zápaly je naša ústna dutina a pery. Napríklad pod vplyvom stresových faktorov sa zníži obranyschopnosť tela a môže sa objaviť nepríjemný opar, afta, boľavý kútik alebo herpes. Môžu však signalizovať závažné poškodenie imunitného systému, takže je na mieste zvýšiť pozornosť a nebrať ich na ľakú váhu, špeciálne v prípade, že dlho trvajú, alebo sa často opakujú. V takom prípade neodkladajte návštevu lekára. Aby ste podporili imunitný systém a predišli týmto nepríjemnostiam, zamerajte sa v strave na najbohatšie zdroje vitamínov skupiny B pre zdravú kožu a imunitu, ktoré nájdete v pivovarských kvasniciach, orechoch, celozrnných potravinách, žĺtkoch, strukovinách, mliečnych výrobkoch, listovej zelenine, babánoch, avokáde, vnútornostiach a morských rybách.

Herpes:

Za najčastejšie ochorenie kože považujeme herpes. Tí, ktorí trpia týmto nepríjemným vírusom  dôverne poznajú prvotné signály, že sa herpes vracia: pulzovanie, pálenie, svrbenie. K diskomfortu sa následne pridá aj estetický problém, keď sa vytvoria podliate hrboľčeky.   

Vírusovú infekciu spôsobuje Herpes simplex HSV-1, ktorý sa šíri priamym kontaktom. Spôsobuje pľuzgieriky na pere, alebo jej okolí. Až 90% populácie sa aspoň raž v živote popasuje s týmito prejavmi a k prvotnej nákaze často dochádza už pred 5. rokom života človeka. Prvá infekcia býva bezpríznaková, avšak vírus ostáva v nervových gangívach po zvyšok života. Reaktivovaný býva po oslabení imunitného systému- emocionálnym alebo fyzickým stresom, hormonálnou nerovnováhou, menštruáciou, pobyte na slnku, vetre, čo chlade. Napadnúť kožné bunky môže pri chronickom ochorení, alebo traume a skomplikovať ho môže horúčka, či zimnica.  

Liečbu nepodceňujte. Rozlišujeme lokálnu, i celkovú terapiu. Prejavy a dĺžku hojenia pomôže skrátiť včasné podanie lokálnych antivirotík, pri komplikovanejšom priebehu v podobe tabletiek. Ak sa nám herpes vracia viac než 6-krát do roka, je možné nastaviť dlhodobú antivirotickú liečbu. Je dôležité, aby sa antivirotiká nasadili do 72 hodín od prvých prejavov ochorenia po konzultácii s Vašim lekárom. Pľuzgieriky si rozhodne neškriabte a nestrhávajte si chrasty vytvorené pri hojení. 

V rámci podpornej liečby je dobré užívať produkty na podporu imunitného systému, najmä B-vitamínov, vitamínu C a E, a tiež zinok a selén, ktoré podporujú regeneráciu a hojenie. Dbajte na dodržiavanie pitného režimu, spánku a najmä relaxujte. Váš organizmus to potrebuje.  

Zapálené kútiky 


Zapálené kútiky spôsobuje bakteriálna infekcia – stafylokoky a kvasinky. Riziko vzniku rastie pri umelom chrupe, hlbokom skuse, anémii, vytvoriť sa môžu aj poranením pri stomatologickom ošetrení, alebo ako následok užívania antibiotík. Prostredníctvom zapálených kútikov telo hlási nedostatok vitamínu B2- riboflavínu a železa. Ak liečba presiahne 2 týždne a stav sa nezlepší, objednajte sa k Vášmu lekárovi. Môžu byť aj príznakom cukrovky.  

Afty 

Nepríjemné, boľavé, biele vriedky v ústnej dutine sa zvyčajne spontánne zahoja do 10-dní. Podporná liečba pozostáva z doplnenia železa, vitamínov skupiny B (najmä B12), vyhýbaniu sa kyslým a korenistým jedlám a cukru, zmeny zubnej pasty na prírodnú, bez obsahu “SLS” (sodium lauryl sulfátu) a v neposlednom rade doprianiu si výdatného spánku. Pri častom výskyte je však dôležité povedať o nich lekárovi, nakoľko môžu postihnúť aj tráviace ústrojenstvo a organizmus môže signalizovať problém vstrebať živiny, zápalové ochorenie čriev, či celiakiu.  

Ak sa Vám vytvorí herpes, afty, alebo sa Vám zapália kútiky, návšteva stomatológa nie je vhodná. Prvý týždeň je veľmi vysoké riziko, že mechanickou manipuláciou sa môže vírus rozniesť a spôsobiť Vám ešte väčšie ťažkosti. Rozumnejšie je preobjednať sa na neskorší termín, ideálne nie skôr než o 2 týždne.