Implantáty 

Implantáty sú vyrobené z kvalitnej zliatiny titánu a zasadzujú sa priamo do sánky alebo čeľuste ako náhrada zubného koreňa a to tak, že do ústnej dutiny prečnieva len malá časť, ktorá nám poslúži ako základ pre nasadenie zubnej korunky, či zubného mostíka.  

Zubná implantológia je oblasť zubného lekárstva, ktorú využívame vďaka dlhoročným znalostiam a kvalite materiálov vždy tam, kde nejaký zub chýba, alebo aj v situácií, kde má vlastný zub pacienta už obmedzenú životnosť.  

Existujú choroby zubov, ktoré môžu veľmi vážne ohroziť kosť- deštruktívne zubné kazy, mŕtve kazy, parodontitída, zápal závesného aparátu zubov. V tomto prípade sa odchyľujeme od typickej stomatologickej  “záchrany zuba za každú cenu” a uprednostňujeme stabilné zdravie v ústnej dutine práve vďaka zubným implantátom. Zásadou však je, aby sa implantát neosadil do ústnej dutiny, v ktorej je prítomný akútny, najmä nie chronický zápal. Naopak, v prípadoch cukrovky, osteoporózy alebo iných chronických chorobách sú implantáty úspešným riešením situácie, dokonca porovnateľnej ako u zdravých jedincov. S problematikou určenia, či je implantát vhodný, pomôže erudovaný zubný lekár po dôkladnom individuálnom vyšetrení.  

Poznáme 3 hlavné možnosti využitia:  

Implantát nahradí jeden zub  

Pokiaľ to okolnosti dovoľujú preferujeme zavedenie implantátu hneď po odstránení nenávratne poškodeného zuba. Lekár vopred upozorní pacienta, že je lepšie takýto zub vymeniť, aby nedošlo k neželaným komplikáciám.  

Základ pre fixný mostík

V prípadoch keď v ústnej dutine chýba viac zubov, alebo stomatológ plánuje extrakciu viacerých zubov možno uvažovať o ich náhrade zubnými implantátmi a nasadením tzv. blokom koruniek, pokiaľ lekár nerozhodne o inom definitívnom výkone. Počet nahradených zubov je vyšší, než počet imlantátov potrebný na ich podopretie, nakoľko korunky sa často spoja do bloku pre vyššiu stabilitu, a estetický výsledok ošetrenie.  

Ukotvenie snímateľnej náhrady  

Sú pacienti, ktorí už používajú snímateľné náhrady, ktoré však pre zhoršujúcu sa stabilitu prestávajú plniť svoju funkciu. S použitím implantátov je možné zlepšiť ich funkčnosť.  

Deti a implantáty 

Pri mladých mužoch do 18 rokov a dievčat do 16. rokov kosť v oblasti horných predných zubov dorastá ako posledná. To však neznamená, že sa implantáty nedajú s úspechom využiť aj v týchto prípadoch, avšak je nutné dôkladné posúdenie zubného lekára.  

Vybité zuby 

Pri športe, bitke, alebo úrazoch sa stáva, že zub sa dostane mimo svojho kosteného lôžka. Pri dospelom pacientovi sa dôsledne vyšetrí stav okolitých tkanív, vykoná sa klinické vyšetrenie, vyšetrenie pomocou 3D počítačovej tomografie a následne sa zvolí najlepší postup ošetrenia. Implantát je v týchto prípadoch skvelou dlhotrvajúcou voľbou.  

Trvácnosť implantátov 

Životnosť implantátov priamo úmerne závisí od vhodného výberu pacienta, jeho prípravy, prevedenia chirurgickej ako aj protetickej časti (samotná náhrada zuba, ktorú pacient vidí ako výsledok v ústach, na rozdiel od samotného implantátu, ktorý je umiestnený v kosti) a následnej starostlivosti dlhé roky po ukončení rekonštrukcie pomocou zubných implantátov. Najčastejšie sa zubné implantáty vyrábajú z ušľachtilých zliatin titánu. Dôležité je samotné perfektné následné spracovanie a výroba samotných implantátov, čo vyžaduje vysokú profesionalitu. Dobrý zubný implantológ vie odlíšiť, ktorý systém zodpovedá ktorým požiadavkám. V prípade vhodnej starotlivosti je možné predĺžiť životnosť implantátu aj o niekoľko násobne viac rokov. Implantáty sú neustále vystavené agresívnym slinám a sú neustále extrémne funkčne zaťažované pri žuvaní, prípadne pri škrípaní alebo iných parafunkciách, takže záruka zo zákona je dva roky v celej EÚ. Seriózni lekári garantujú päť rokov fixné práce na implantátoch svojou serióznosťou a profesionalitou.  

Poškodiť či nepoškodiť vlastné zuby 

Pri použití zubného implantátu sa zuby nemusia obrúsiť, takže nezasahujeme do celistvosti zubov, ktoré susedia s medzerou po chýbajúcom zube. Výhodou implantátov teda je, že náhradu chýbajúcich zubov sa nepoškodia minimálne ďalšie dva zdravé zuby tak, ako to zvykne byť bežnou praxou pri mostíkoch.  

Implantát fyziologicky zaťažuje kosť a tým zároveň zabezpečí, že kosť sa nebude ďalej odbúravať – atrofovať, teda že z kostného tkaniva nebude ubúdať. Prevenciu dlhodobej straty kosti dokáže zabezpečiť iba kvalitne zavedený a korunkou ošetrený zubný implantát.